تاثیر کرونا بر کسب و کارها و راه‌های حل این مشکل چیست؟

تاثیر کرونا بر کسب و کارها چیست؟ آن‌چه بر سر اقتصاد و کسب و کارمان پس از کرونا ویروس خواهد آمد چیست؟ چگونه می‌توانیم این تهدید را به فرصت بهبود کسب و کارمان تبدیل کنیم؟

اگر دارای کسب و کار هستید، این مقاله را بخوانید. اگر دوست داشتید ویدئویی برای شما آماده کردیم و می‌توانید ویدئو را ببینید و پرسش‌های خود را با ما در میان بگذارید تا به صورت رایگان پاسخ و مشاوره لازم را از طریق همین صفحه دریافت کنید.

در سال‌های اخیر به خصوص در سال 98، سال پر از اتفاقی را پشت سر گذاشتیم که این اتفاقات تاثیرات زیادی بر اقتصاد و شرایط کسب و کار ایران گذاشته است که در این مقطع زمانی یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین اتفاقی که این روزها با آن روبرو هستیم، شیوع ویروس کرونا در جهان هست که طبیعتا تاثیرات زیادی بر اقتصاد جهانی و اقتصاد ایران داشته است.

با وجود مشغله‌های کاری فراوان، با توجه به شرایطی که اکنون در کشور ما حاکم هست تصمیم گرفتیم در مقاله‌ای در رابطه با اتفاقات پیش آمده و تاثیرات این گونه اتفاقات بر کسب و کارها صحبت کرده و تلاش کردیم نتایج مطالعات خود را با شما در میان گذاشته و راهکارهایی برای برون رفت از این شرایط و بهبود اوضاع آینده کسب و کارها ارائه دهیم و امیدواریم که تلاش‌های ما به بهبود این وضعیت کمک کند.

 

تاثیر کرونا بر کسب و کارها چه بوده است؟

اگر شما در شهری مثل تهران سکونت دارید در ماهی مثل اسفند، می‌بینید که به خاطر اتفاقات اخیر مراکز اجتماعات و خرید بسیار خلوت بوده و برخلاف سال‌های گذشته خیابان‌های اصلی شهر بسیار کم تردد است و مغازه‌ها و کسب و کارها چندان از نظر فروش شرایط مناسبی ندارند.

درست است که با توجه به اهمیت پیشگیری از این بیماری و رعایت بهداشت، نیاز عموم مردم به مواد شوینده، ضدعفونی کننده، الکل بهداشتی و ماسک افزایش پیدا کرده، پیشگیری و رعایت بهداشت در این شرایط بسیار مهم است و باید با رعایت این موارد به جنگ این بیماری برویم.

با این حال همچنان مدت زمانی درگیر مبارزه با این ویروس هستیم و هنوز مشخص نیست که این شرایط تا چه زمانی طول می‌کشد. به هر حال اوضاعی که این روزها با آن روبرو هستیم بیش‌تر از یک حد مشخصی ادامه نمی‌یابد ؛ اما اگر این شرایط همچنان ادامه پیدا کند، بر روی کسب و کارهایی که در حوزه‌های مختلفی در ایران فعال هستند، تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

در واقع همان طور که به عنوان یک انسان، یک شهروند و در هر جایگاهی که هستیم درقبال خانواده و سلامت جامعه مسئول هستیم، همچنین در قبال وضعیت کاری و در محیط کسب و کارمان نیز مسئول هستیم.  اگر صاحب کسب و کاری هستید در قبال آن کسب و کار و اگر کارمند هستید، به دلیل این‌که امنیت شغلیتان تحت تاثیر این مسائل قرار خواهد گرفت، در قبال آن شغل مسئول هستید.

 

آیا کرونا ویروس تنها دلیل مشکلات اقتصادی کسب و کارمان است؟

چون در کشوری هستیم که اقتصاد آن وابستگی زیادی به نفت دارد و حالا بدون صادرات نفت وارد مرحله‌ی جدیدی می‌شویم. در شرایط اقتصاد بدون نفت، طبیعتاً مباحثی مانند بهره‌وری، انجام دادن درست کارها، میزان خروجی کارها، کار مناسب کردن و داشتن راندمان بالا بسیار اهمیت پیدا می‌کند. مسائل مرتبط با بهره وری مباحث خاص خودش رو دارد که در این مقاله به آن نمی‌پردازیم. اما به هر حال چنین کشوری که از لحاظ اقتصادی بسیار به نفت وابسته بوده، بعد از این شرایط و ورود به مرحله اقتصاد بدون نفت با شوک جدیدی رو به رو می‌شود.

همچنین بعد از شیوع ویروس کرونا، اساتید، مشاورین و اقتصاددانان نیز پیش بینی می کنند که اقتصاد ایران بعد از این وقفه دچار تغییرات خیلی جدی خواهد شد.

 

عدم توازن بین هزینه‌ها و درآمدها‎

در حقیقت اتفاقی که برای شرایط اقتصادی کسب و کارها افتاده این است که برخلاف گذشته نه تنها هزینه‌ها کم‌تر نشدند، علی رغم کاهش درآمد فعلی، به هزینه‌های کسب و کارها حتی اضافه هم شده است. به عنوان مثال هزینه داشتن محیط کار و اجاره آن نسبت به قبل افزایش یافته است.

متاسفانه با کاهش سطح درآمدی مردم، درآمدها و سود کسب و کارها نیز کاهش یافته است. باید این را نیز در نظر داشته باشیم عملاً با کاهش درآمد مردم، تعداد متقاضیان، مشتریان و تقاضای فعلی به شدت ضعف پیدا کرده و از طرف دیگر هزینه‌ها هیچ کاهشی نداشته و کسب و کارها عملا نمی‌توانند در این شرایط به مدت زمان خیلی طولانی دوام بیاورند.

 

مشکلات کسب و کارهای سنتی و انعطاف ناپذیری در برابر تغییرات‏

حال تصور کنید در چنین شرایطی مشاغل سنتی ما نه تنها تغییر نکردن و خودشان را همگام با پیشرفت فناوری‌ها به روز نکردند، بلکه با یک شوک دیگر به نام عدم تمایل مشتریان به خرید برخورد کردند. این شوک بسیار جدی خواهد بود و آن کورسوی امیدی که کسب و کارها نسبت به افزایش فروش در ماه‌های پایانی سال داشتند، با شیوع ویروس کرونا به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است.

 

واقعیت داستان این است که همچین موضوعاتی باعث می‌شوند امنیت شغلی افراد و کسب و کارها تحت تاثیر این گونه اتفاقات قرار گیرد. با این شرایط بهتر است افراد در رابطه با کاری که به آن مشغول هستند یا کسب و کاری که صاحب آن هستند به صورت جدی فکر کنند و سوالاتی را از خود بپرسند. به صورت جدی کسب و کاری خود را بررسی کنند و نقاط ضعف آن را شناسایی کنند.

 

اکنون در این شرایط چه کاری باید انجام دهیم؟

اگر مالک کسب و کار، یا مغازه، یا مالک شرکت‌های کوچک هستید، لازم است برای زنده ماندن و ادامه حیات و حتی توسعه پس از این اتفاقات تلاش کنید. از دید بنده همان‌طور که نباید مبارزه با خود ویروس کرونا را دست کم بگیریم، به همان اندازه باید برای بقا و حفظ کسب و کار تلاش کرد.

بنده تصور می‌کنم که همان‌طور که تمیز کردن دست ها و محیط‌مان اهمیت فراوانی جهت پیشگیری از این ویروس دارد، اقتصاد ایران و شرایط کسب و کارها پس از پشت سر گذاشتن این وقفه و ریشه کن شدن این بیماری به بهبود و اصلاح نیاز جدی خواهد داشت.

 

گام اول، استعدادها و تمایلات خود را بشناسید.

به عنوان مثال ببینید برای کاری که اکنون انجام می‌دهید ساخته شدید یا خیر؟ کاری که مشغول انجام آن هستید را دوست دارید یا خیر؟ اگر جواب شما به این پرسش‌ها منفی بود، برای این کار ساخته نشده‌اید و تمایل چندانی به انجام آن ندارید، بهترین کار برای حفظ باقیمانده ثروت و دارایی دولت این است که این کار را ترک کنید. ولی اگر جوابتان مثبت بود و برای این کار ساخته شدید، بنده پیشنهاد می‌کنم در ادامه این مقاله با ما باشید.

 

گام دوم، در فضای مجازی حضور فعال داشته باشید.

ما تلاش می‌کنیم در صورت تمایل شما دوستان، با راهنمایی‌هایی که انجام می‌شود، اتفاق تهدید کرونا را برای کسب و کارهایی که در حوزه های مختلف فعال هستند را به فرصت کرونا تبدیل کنیم. البته قبل از هر چیز باید بگوییم که احتمال برداشت اشتباه از این جمله زیاد است، در حقیقت اصلاً قصد نداریم به شما بگوییم که به خاطر این شرایط، سود لحظه ای یا سود مقطعی ببرید، یا خدای نکرده مانند کسانی که متاسفانه به خاطر درآمد بالا در حق هم وطنان خود اجحاف کردند و دیگران را در شرایط بد قرار می دهند، عمل کنید.

بلکه دیدگاه بنده این است که باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که که شوک ناشی از عدم مراجعه مردم برای خرید از قبل نیز وجود داشته و این اتفاق قبلا نیز افتاده است، برای همین باید ببینیم که چگونه می توانیم این مساله را حل کنیم؟

در حقیقت راهی که برای برون رفت از این مشکل وجود دارد، حضور در فضای مجازی است. در حقیقت ارائه خدمات مجازی در یک سیکل صحیح باعث می‌شود که کسب و کار ها هزینه کم‌تری کنند و در مقابل بتوانند بیش‌تر بفروشند.

 

خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ فورس چیست؟

ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ فورس، با حدود 21 سال تجربه حضور فعال در زمینه خدمات مجازی، قصد داریم در فرصتی که فراهم شده با کمک و همراهی شما، به پرسش های شما، مسیری کوتاه، آسان و کم هزینه و قطعی با تضمین مشخص بهبود کسب و کار، تجربیات خود را در اختیار شما قرار دهیم. ما تلاش داریم با ارائه راهکارهایی در حوزه‌های مختلف کسب و کاری که شما در آن به فعالیت می‌پردازید، صرف نظر از این‌که حوزه کاری شما چیست،راهی را به شما  نشان دهیم تا بتوانید کسب و کار خود را بهبود و حتی توسعه دهید.

در واقع چه مشاوره، مهندس مشاور، وکیل، پزشک باشید یا کسب و کاری مانند نانوایی، آرایشگری، و غیره داشته باشید یا این‌که صاحب شرکت بزرگی باشید، قصد داریم راهی را به شما نشان دهیم تا بتوانید به مشتری های خود دسترسی داشته باشید.

 

اقدامات لازم برای شناسایی بهترین روش، جهت حل این چالش و دسترسی بهتر به مشتریان چیست؟

برای این امر در ابتدا باید بتوانیم ریسک‌هایی که در آینده بازار و اقتصاد ایران وجود دارد را به صورت جدی‌تر پیش بینی کنیم. بدانیم در صورتی که شرایط نامناسب شد و این بحران بالا گرفت، چه اتفاقی ممکن است  برای کسب و کارمان بیفتد.

البته دقت بفرمایید که این مطالعه ریسک است و با  مبحث ایجاد شرایط یا پیش بینی شرایط بدتر تفاوت دارد. در واقع در مطالعات ریسک، ما باید سناریوهای مختلف را شناسایی کنیم و میزان این ریسک را ببینیم، سپس اقدام بعدی که باید انجام دهیم این است که چگونه می‌توانیم از کار و پوسته خود بیرون بیاییم

در فاز ابتدایی مطالعه تحلیل لازم است بتوانیم به یک مدل مناسب برسیم، سپس با یک هزینه کاملاً منطقی و تضمین کیفیت خوب، نیازهای خودمان را در فضای مجازی بسازیم و زیرساخت مناسب را فراهم کنیم. بعد از این مراحل سپس خودمان را معرفی می‌کنیم و به مشتری های محصولات و خدمات خود را ارائه می‌دیم.

 

مهم‌ترین نکته: پیش شرط حضور در فضای مجازی،ارائه محصولات و خدمات با کیفیت است.

قبل از هر چیزی لازم است یک نکته بسیار مهم را تذکر دهیم. قبل از هر گام و اقدامی فرض ما بر این است که خدمت، محصول و کالایی که شما ارائه می‌کنید، یک محصول و کالای مرغوب و دارای مشتری است. منتها برحسب فضای فعلی و اتفاقاتی که افتاده باعث شده شما رونق نسبی کار و کسب خود رو از دست بدهید.

زیرا اگر شما فاقد محصول یا خدمت مناسب باشید یا قیمتی که برای محصول یا خدمات خود تعیین کرده‌اید، آن قیمتی نیست که مخاطب حاضر باشد برای آن پول بپردازد یا این‌که مخاطب شما احساس کند ارزش دریافتی ناشی از خرید کم‌تر از پولی هست که پرداخت می‌کند، لازم هست شما در این فاز، ابتدا این مسأله را حل کنید. زیرا تا زمانی که این مشکل حل نکنید، وارد فاز یا مرحله بعدی شدن، چندان کمکی به شما و کسب و کارتان نخواهد کرد.

 

در نهایت خواسته ما این است که با ما همراه باشید، با سوالات یا مواردی که مدنظر دارین به ما کمک کنید که تا بتوانیم به این هدف بیش‌تر نزدیک شویم و به کسب و کارها کمک بیش‌تری کنیم تا بتوانند در این حوزه به روشی که خودشان صلاح می‌دانند، کسب وکار خود را بهترتوسعه دهند و جلوی این بحران رو بگیرند و در نهایت این بحران را به یک فرصت تبدیل کنند، با ما تماس بگیرید.

برای طراحی سایت نیاز به کمک دارید؟

سلام خوش آمدید!
برای ارائه خدمات بهتر در زمینه طراحی سایت و سئو مشاوران ما در واتس اپ در خدمت شما هستند.

منو