بازاریابی ایمیلی ، مزیت‌ها و استراتژی‌های آن چیست؟

بازاریابی ایمیلی یکی از استراتژی‌های بسیار موثر دیجیتال مارکتینگ است. اگر برای اقدامات بازاریابی خود از استراتژی‌های ایمیل مارکتینگ به طور موثر و کارآمد استفاده کنید، می‌توانید مشتریان بالقوه را به خریدار و خریداران را به مشتریان وفادار تبدیل کنید.

 

بازاریابی ایمیلی چیست؟

بازاریابی ایمیل به زبانی ساده به معنای استفاده از ایمیل برای تبلیغ محصولات یا خدمات است. اما تعریف بهتری هم برای بازاریابی ایمیل وجود دارد که عبارت است از استفاده از ایمیل برای توسعه روابط با مشتریان یا مشتریان بالقوه و تبدیل آن‌ها به خریداران وفادار کسب و کار یا برند. بازاریابی ایمیل بخشی از بازاریابی دیجیتالی و بازاریابی آنلاین است.

از این نوع بازاریابی می‌توان برای ایجاد روابط با مشتریان و تعامل بهتر با آن‌ها استفاده کرد.

ممکن هست با ایمیل‌های اسپم آشنا باشید. این روش یکی از بدترین نوع استراتژی بازاریابی است. شخصی از جایی یک یا چند لیست ایمیل خریداری کرده و ایمیلی با مضمون دریافت محصول فقط با فلان مقدار قیمت! را برای تمام افراد آن لیست ارسال می‌کند و اسمش را هم بازاریابی ایمیلی می‌گذارد! و گاهی فردی بدشانس در میان مخاطبان، چندین بار این ایمیل را دریافت می‌کند!

این شیوه ارسال ایمیل انبوه و اسپم را با ایمیل مارکتینگ اشتباه نگیرید. این روش نه تنها اثری ندارد بلکه تنها موجب آزار و اذیت مخاطبان شده و آن‌ها را فراری می‌دهد، علاوه بر این تاثیر بسیار منفی بر نام و شهرت برند شما خواهد گذاشت.

بنابراین بهتر است با استراتژی‌های ایمیل مارکتینگ آشنا شوید و از آن به بهترین وجه ممکن استفاده کنید، به خصوص که بازاریابی ایمیلی یکی از کم هزینه‌ترین و موثرترین شیوه‌های بازاریابی است. در ادامه این مقاله در رابطه با این استراتژی‌ها مفصلا صحبت خواهیم کرد.

 

اهمیت بازاریابی ایمیلی چیست؟

به دلیل سرعت بالای پیشرفت تکنولوژی، نوآوری‌های فراوانی در زمینه ارتباطات جمعی به وجود آمده که فرصت‌های بی‌نظیر و منابع فراوانی را در اختیار بازاریابان قرار داده است. کانال‌های بازاریابی متعددی مثل سئو، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی موبایلی و ده‌ها روش دیگر وجود دارد که در بازاریابی می‌توان استفاده کرد و در آینده روش‌های جدیدتری نیز به وجود خواهد آمد، هر کدام از کانال‌ها و استراتژی‌های بازاریابی تاثیرات و نرخ بازگشت سرمایه متفاوتی دارند.

اما طبق گزارشات، تنها یک دسته از استراتژی‌های بازاریابی بالاترین نرخ را برای ده سال متوالی داشته است، این استراتژی، همان بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ می‌باشد. در حقیقت با وجود شبکه‌های اجتماعی و ظهور ایمیل های ناخواسته و اسپم (که به هیچ وجه استراتژی بازاریابی مناسبی برای ایمیل مارکتینگ نیست)، ایمیل همچنان مؤثرترین روش برای جذب مخاطب و تبدیل آن‌ها به مشتری است.

برخی فکر می کنند ایمیل مارکتینگ منسوخ شده است، اما این موضوع درست نیست. مدت کوتاهی پس از تولد اینترنت، از بازاریابی ایمیل استفاده شد و این استراتژی از آن زمان تا به حال، تکامل چشمگیری یافته است و هنوز هم یکی مفیدترین ابزارها برای بازاریابی است. در حقیقت، بسیاری از کارآفرینان اذغان دارند که ایمیل مارکتینگ امروزه مهم‌تر از گذشته است. حتی 85٪ از خرده فروشان ایالات متحده، بازاریابی ایمیلی را یکی از موثرترین تاکتیک‌های جذب مشتری و تبدیل مشتری به خریدار می دانند!

 

مزایای بازاریابی ایمیلی چیست و چرا باید از ایمیل مارکتینگ استفاده کنیم؟

در این مقاله به بیان دلایلی که نشان‌دهنده مزایای ایمیل مارکتینگ هست را بیان می‌کنیم. این مزایا نشان دهنده اهمیت استفاده از بازاریابی ایمیلی، به عنوان یک استراتژی ضروری بازاریابی برای رشد کسب و کارتان می‌باشد.

[/ table id=34 ]

با ایمیل احتمال دسترسی به مخاطب بیش‌تر است.

با وجود تعداد زیاد کاربران در شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و غیره، هر کس ممکن است به این باور برسد که شبکه‌های اجتماعی موثرترین راه برای دستیابی به مخاطبان هستند. درست است که تعداد کاربران زیادی در این شبکه‌ها حضور دارند، اما آمار استفاده از ایمیل نیز بسیار چشمگیر است.

به گفته statista، در سال 2018 ، تقریباً هر روز 281 میلیارد ایمیل در سراسر جهان ارسال و دریافت می شود. پیش بینی می شود این رقم در سال 2023 به بیش از 347 میلیارد ایمیل روزانه افزایش یابد. داده های اخیر نشان می‌دهد که میزان باز کردن ایمیل از طریق موبایل افزایش یافته است. در دسامبر سال 2018 ، 43 درصد از ایمیل های باز شده از طریق موبایل بود و میزان باز کردن ایمیل از طریق کامپیوترها حدود 18 درصد کاهش یافته است.

اگرچه ممکن است این آمار غیر قابل باور باشد اما اگر در مورد رفتار آنلاین خودتان فکر کنید متوجه می‌شوید که این ارقام چندان عجیب نیست، به عنوان مثال وقتی می‌خواهید در یک وب سایت (مانند سایت فروشگاهی) ثبت نام کنید، لازم است آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا بتوانید برای خود حساب کاربری ایجاد کنید. شما حتی برای ساختن حساب کاربری در فیسبوک یا توییتر، به آدرس ایمیل نیاز دارید. علاوه بر این ، ایمیل و فیس بوک و توییتر برای اطلاع رسانی به کاربران در رابطه با فعالیت‌ها مرتبط با شبکه‌های اجتماعی مانند زمان‌هایی که آن فرد در عکسی تگ می‌شود از ایمیل استفاده می‌کنند.

ایمیل، ارز وب است و هرکسی که آنلاین باشد یک آدرس ایمیل فعال دارد. و گرچه ممکن است شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک، اینستاگرام و توییتر فراگیر به نظر برسند، گاهی ممکن است افراد بعد از مدتی حساب خود را در این شبکه‌ها پاک کنند اما حساب ایمیل ماندگارتر است و کم‌تر احتمال دارد کسی حساب ایمیل خود را حذف کنند.

بنابراین وقتی موضوع ارتباط با مشتری در میان است، هیچ کانالی مانند ایمیل، به راحتی و اطمینان قابل دسترس نیست. طبق آمارها، تعداد حساب های ایمیل، سه برابر بیش‌تر از حساب‌های فیسبوک و توییتر است.

 

پیام‌هایی که ایمیل می‌شوند با اطمینان بیش‎تری به دست مخاطبان می‌رسند.

حدود 90٪ ایمیل‌هایی که ارسال می‌شوند به صندوق ورودی گیرنده مورد نظر تحویل داده می‌شود، در حالی که وقتی در فیسبوک یا اینستاگرام پست می‌گذارید احتمال کمی دارد که همه فالوئرهای (دنبال کنندگان) شما آن پست را ببینند.

این بدان معنی است که احتمال مشاهده پیام‌هایی که شما از طریق ایمیل ارسال می‌کنید، نسبت به پیام‌های ارسالی در شبکه‌های اجتماعی بسیار بیش‎تر است.

همچنین به عنوان مثال اگر کسانی که در سایت شما ثبت نام می‌کنند، در فرایند ثبت ایمیل جهت ساختن حساب کاربری، این مجوز را به شما داده باشند و اعلام کرده باشند که می‌خواهند از جانب سایت خبرنامه دریافت کنند، در صورت دریافت ایمیل از جانب شما آن را باز خواهند کرد.

در حالی که تبلیغاتی که در فید فیسبوک خود مشاهده می‌کنید به اختیار و اجازه مخاطبان نیست و ممکن است از سوی آن‌ها نادیده گرفته شود.

 

احتمال تبدیل مشتری در بازاریابی ایمیلی بالا است

هدف نهایی برای بازاریابان از فعالیت‌های بازاریابی، تبدیل مشتریان بالقوه به خریدار است. و وقتی صحبت از نرخ تبدیل مشتری می‌شود، کانالی قدرتمندتر از ایمیل نیست.

در حقیقت، میانگین نرخ کلیک در یک کمپین بازاریابی ایمیلی حدود 3٪ (از کل دریافت کنندگان) است، در حالی که میانگین کلیک در یک توییت در حدود 0.5٪ است .

این بدین معناست که مخاطبان بر روی لینک‌های ایمیل شده حدود 6 برابر بیش‌تر از لینک‌هایی که در توییتر هستید کلیک می‌کنند. دلیل این امر این است که مشتریان خود مجوز ارسال ایمیل را به شما داده‌اند.

آمار نشان می‌دهد که حدود 4.24 درصد از مخاطبان در بازاریابی ایمیلی خرید را انجام می‌دهند. این آمار برای کاربران شبکه‌های اجتماعی حدود 0.59 درصد می‌باشد.

برای طراحی سایت نیاز به کمک دارید؟

سلام خوش آمدید!
برای ارائه خدمات بهتر در زمینه طراحی سایت و سئو مشاوران ما در واتس اپ در خدمت شما هستند.

منو