به فورس خوش آمدید

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بخش هفتم : اولین عنصر معجون بازاریابی، محصول

اولین و مهم ترین عنصر معجون بازاریابی در تعریف دیجیتال مارکتینگ کاتلر product یا محصول است. یک کسب و کار دارای تعدادی محصول است. گاهی با وجود اینکه این محصولات مشخص اند؛ ممکن است در گام نخست یعنی تحقیقات بازار یا مارکتینگ سرچ نیاز به ایجاد تغییراتی در آن ها وجود داشته باشد. این فرآیند “طراحی محصول” نامیده می شود.

البته این امکان نیز وجود دارد که در سایر گام های بعدی نیز ایجاد برخی تغییرات بر روی محصولات لزومی باشد. این تغییرات لزوما تغییرات اساسی نخواهند بود.

به عنوان مثال یک کارخانه تولید بستنی را در نظر بگیرید که جامعه هدف خود را گروه های سنی پایین تر قرار می دهد. این کارخانه با توجه به اصول بازاریابی و حتی دیجیتال مارکتینگ می تواند در مرحله طراحی محصول تغییراتی در بسته بندی های خود ایجاد کند تا بتواند در جذب مخاطب هدف موفق تر عمل کند.

طراحی محصول که امروز به یک دانش و شغل تخصصی تبدیل شده که با کمک آن می تواند نتایج هوشمندانه و متمایز از رقبا ایجاد کند. بنابراین آگاهی کامل و برنامه ریزی در خصوص اینکه یک کسب و کار قصد دارد چه مسیر دیجیتال مارکتینگ را طی کند، چه محصولاتی را ارائه دهد و این محصولات تا چه حد در راستای پوزیشن یابی کسب و کار است؛ برای رسیدن به اهداف استراتژی های دیجیتال مارکتینگ ضروری ست.

جهت آشنایی کامل با مراحل و اصول دیجیتال مارکتینگ به سایر مقالات این مجموعه با عنوان “دیجیتال مارکتینگ چیست؟” که در لینک های زیر قابل دسترسی ست؛ مراجعه نمایید.