به فورس خوش آمدید

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بخش دوازدهم : ششمین عنصر معجون بازاریابی، فرآیندها

عنصر ششم در معجون بازاریابی در دیجیتال مارکتینگ Process یا فرآیند است. تمامی مراحل از لحظه سفارش خدمات تا هنگامی که مشتری آن را دریافت می دارد؛ فرآیند ارائه محصول نامیده می شود. اهمیت این عنصر از معجون بازاریابی زمانی آشکار می شود که با وجود کیفیت مناسب خدمات و طی مسیر صحیح دیجیتال مارکتینگ میزان فروش کسب و کار به نسبت پایین است.

دلیل چنین شرایطی می تواند عدم آشنایی مشتریان به نحوه سفارش و دریافت خدمات و نیز پیچیده و دردسرساز بودن این فرآیندها باشد که تا حد زیادی مخاطب را از خود دور می سازد. بنابراین بسیار مهم است که فرآیندها تا حد امکان آسان و قابل دستیابی برای کاربر بوده و به صورت سازمانی نیز برای تمام واحدها شفاف باشد.

هر چقدر فرآیندها محکم تر و ساده تر در کنار یکدیگر قرار گیرند علاوه بر اینکه تجربه کاربری بهتری ایجاد خواهند کرد، باعث بروز شرایط مستحکم تر و جامع تری برای ارائه خدمات نیز می شوند. نقاط ضعف احتمالی موجود در فرآیندها و امکان بروز خطا در آن ها می تواند بر روند کاری و طی مسیر دیجیتال مارکتینگ کسب و کار و مشتریان تاثیر بگذارد.

همانگونه که در محصولات به صورت کالا کیفیت و نحوه عملکرد کالا اهمیت بسیاری دارد در خدمات نیز فرآیندها نشان دهنده عملکرد بوده و از اهمیت بالایی برخوردارند.

جهت آشنایی با سایر عناصر معجون بازاریابی و مراحل دیجیتال مارکتینگ به سر مقالات “دیجیتال مارکتینگ چیست؟” در لینک های زیر مراجعه نمایید.